teknolojik gelişmeler çocuklarımızın aktivitelerinin azalmasına sebep olmuş ve ilerleyen yıllarda katlanarak bu eksiklik büyümeye devam etmiş. Oysa ki

Motor Beceri Egzersizleri


ÇOCUKLARDA MOTOR BECERİ GELİŞİMİ

Özet:

2000’li yıllardan itibaren hızlı gelişen teknolojik gelişmeler çocuklarımızın aktivitelerinin azalmasına sebep olmuş ve ilerleyen yıllarda katlanarak bu eksiklik büyümeye devam etmiş. Oysa ki hareketsizlik, kemik büyümesine zararlı sonuçlar verirken, aşırı ve şiddetli stres de kırıklara neden olduğunu biliyoruz. Ama şimdilerde çocuklarımızda denge, koordinasyon eksikliklerin yanı sıra ne üzücü ki düşmek için uzuvlarını kullanmadıklarını da görüyoruz. Bununla birlikte madde bağımlılıkları, obezite, fiziksel rahatsızlıklar ve hatta erken ölüm oranının da arttığı gözlemlenmiştir. Bizler bu sorunlara karşı durabilir çocuklarımızın motor ve mental gelişimlerini destekleyip yön vererek, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlayabiliriz.

 

8 – 12 yaşındakiçocukların oyun yoluyla Çoklu beceri spor eğitimi ile tamamen eğlenceye dayalı olarak gerçekleştirilen aktivitelerin Psikomotor gelişime olumlu sonuçlar kazandırdığı bilinmektedir.

Oyun kavramının temelinde de hareket becerilerinin kazanılması vardır. İnsan yaşamını daha sağlıklı ve nitelikli şekilde sürdürebilmek için harekete etmeye ihtiyaç duyar.

 


 580   | Paylaş :